A kormányfőt már szombati - a múlt héten kitudódott ittas vezetéssel kapcsolatos - magyarázkodó sajtóértekezletén megkérdezték az újságírók arról, hogy miért szerepel a neve egy másik, 2008-ban bejegyzett bírósági ügyben is az amerikai Iowa államban. Citu akkor azt mondta: nem tudja, milyen ügyről van szó, akkor már Romániában élt, és őt nem értesítették az ellene indult ügyről.
Amikor arról kérdezték, miből fizette ki az ittas vezetésért kirótt tetemes bírságot és az ügyvéd honoráriumát, Citu azt mondta: eladta autóját és "azt hiszi", bankkölcsönt is felvett. Hasonló bizonytalan választ adott arra is, hogy visszafizette-e később a bankhitelt: "úgy gondolom, igen" - válaszolta a kormányfő.
A Mediafax hírügynökség által közétett amerikai bírsági ügyirat szerint Florin Citut egy végrehajtó cég perelte be 2008-ban. A polgári perben 9755 dollárt akartak kifizettetni vele, amiért állítólag nem törlesztette a Maryland National Banknak 6700 dolláros tartozását. Hét hónappal később a bíróság "ideiglenesen" elutasította a keresetet, a végrehajtó cég pedig nem indította újra az eljárást.
"Hogyan lehet még megbízni egy olyan emberben, aki nem vállalja a felelősséget tetteiért? Ahogy átvert korábban egy amerikai bankot, majd eltűnt, Florin Citu ma ugyanúgy veri át a románokat: a GDP 50 százalékára rúgó, rekordméretű adósságba veri az országot, és ismét meg fog lépni" - írta hétfőn közösségi oldalán az ellenzék vezére, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségére pályázó Citut párton belüli fő riválisa, az újabb pártelnöki mandátumra pályázó Ludovic Orban házelnök bocsánatkérésre szólította fel, amiért az államfő és választói elől is eltitkolta amerikai bírósági ügyeit. A román média úgy tudja, hogy a bukaresti koalíciós kormányban részt vevő USR-PLUS szövetség egyes - a kormányfővel egyéb ügyek miatt is feszült viszonyba lévő - politikusai Citu leváltását követelik a PNL-től.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke azonban megvédte Citut. A hétfői zárt ajtók mögött lezajlott koalíciós egyeztetés után úgy nyilatkozott: Citu évtizedekkel korábbi amerikai bírósági ügyei a magánéletéhez tartoznak, azok egyáltalán nem mérvadóak a kormányzás szempontjából.
"A koalíció akkor végzi jól a munkáját, ha eredményeket tud felmutatni. Ha ez nem sikerül, az senkinek sem jó, de annak semmiképp sem az lesz az oka, ami 20 évvel korábban az Egyesült Államokban történt" - mondta az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor szerint Citu tájékoztathatta volna az esetről politikai partnereit, de a maga részéről nem neheztel rá, amiért ezt nem tette meg.
Citu a bankszektorból érkezett a politikába. Amerikai felsőfokú tanulmányait követően 2001-től két évig az új-zélandi jegybankban, 2002-2005-között az Európai Beruházási Bankban, majd a holland ING romániai leánybankjában dolgozott.